• Pedagogický princíp školy

„Nemôžeme všetky deti všetko naučiť, ale všetky deti môžeme urobiť šťastnými.“

(Z. Matějíček)

Snahou školy je dať žiakom čo možno najlepšie vedomosti, zručnosti a návyky tak, aby sa podľa svojich možností a schopností mohli začleniť do reálneho života. Škola bude rozvíjať kľúčové spôsobilosti žiakov s autizmom a zároveň osobnosť a záujmy každého žiaka. Našou snahou zároveň bude, aby každý žiak v škole zažil úspech, aby bol šťastný, a to bez ohľadu na rodinné a majetkové pomery, sociálne prostredie a náboženské presvedčenie. Budeme viesť žiakov k tolerancii, znášanlivosti, úcte k ľudským právam a základným slobodám, porozumeniu, k svojej vlastnej kultúre, jazyku a národu. Budeme pripravovať deti na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia a znášanlivosti, úcte k prírode a životnému prostrediu. Všetci žiaci majú právo na slobodu prejavu, na súkromie, právo na oddych a voľný čas, slobodu myslenia, právo na informácie, zdravotnú starostlivosť a úctu v medziach školského poriadku. Budeme však od žiakov vyžadovať aj plnenie povinností a prevzatie zodpovednosti za správanie a konanie.

Predovšetkým však chceme, aby škola bola miestom, kam žiaci budú chodiť radi.

Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia:

• vzdelávanie žiakov s autizmom bez mentálneho postihnutia má individuálny charakter; ide o žiakov s rôznymi diagnostickými kategóriami a z toho vyplývajúcimi symptómami, ktoré ovplyvňujú výchovu a vzdelávanie a celý výchovno-vzdelávací proces
          • výchova a vzdelávanie žiakov s autizmom sa uskutočňuje podľa individuálneho vzdelávacieho programu, ktorý bude vypracovaný pre každého žiaka
          • základná škola pre žiakov sa autizmom má deväť ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka
          • žiakovi, ktorý dovŕšil 16 rokov veku, riaditeľ školy umožní ukončiť deviaty ročník a získať nižšie stredné vzdelanie, ak je predpoklad jeho ukončenia najneskôr do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 17. rok veku. Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ základnej školy pre žiakov s autizmom umožniť predĺženie jeho vzdelávania do konca školského roku, v ktorom dovŕši 18. rok veku
          • rozvrhnutie a rozloženie obsahu vzdelávania na potrebnú dĺžku vzdelávania zahŕňa individuálny vzdelávací program
          • obsah učiva žiaka s autizmom s MP, ktorý si vyžaduje predĺženie vzdelávania, sa patrične upravuje v IVP tak, aby bol primerane rozložený; v pedagogickej dokumentácii sa vyznačuje ten postupový ročník, ktorého obsah vzdelávania žiak v príslušnom školskom roku plní; rok školskej dochádzky sa vyznačí podľa jeho skutočného poradia
          • vzdelávacie štandardy pre žiakov s autizmom bez mentálneho postihnutia sú rovnaké ako pre žiakov bez zdravotného znevýhodnenia

Pedagogické stratégie

Vyučovanie v základnej škole pre žiakov s autizmom sa nemôže obmedzovať na jedinú formu pedagogickej stratégie alebo metódy, ale zahŕňa rozmanité prístupy. V priebehu jednej vyučovacej hodiny je použitých niekoľko metód, postupov a prístupov, pretože si to vyžaduje úroveň a osobnosť žiakov. Dôraz je kladený predovšetkým na individuálny prístup. Je však na pedagogickej tvorivosti a schopnosti učiteľov, aké pedagogické stratégie a metódy si na vyučovacej hodine zvolia. Podporovať budeme výučbu prostredníctvom IKT a moderných didaktických pomôcok, praktickú výučbu pred teoretizovaním.