• Vzdelávanie autistov

        • Výchova a vzdelávanie žiakov s pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím a bez mentálneho postihnutia môže byť realizovaná v:

          • Základnej škole pre žiakov s autizmom
          • V špeciálnej triede pre žiakov s autizmom  základnej školy
          • Formou integrácie v bežných triedach základnej školy

          Bez ohľadu na to, či sa žiaci vzdelávajú v základnej škole pre žiakov s autizmom, v špeciálnej triede, alebo formou integrácie sa výchova a vzdelávanie  uskutočňuje podľa:

          • Vzdelávacieho programov pre deti a žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami
          •  Vzdelávacieho programu pre deti a žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia

          Odborná literatúra poukazuje na to, že v priebehu práce so žiakmi s PAS je jedným z negatívnych spúšťačov nevhodného správania problém s komunikáciou. Preto by všetka snaha zo strany odborníkov, pedagógov a rodičov mala smerovať k odstráneniu týchto komunikačných bariér. A to aj prostredníctvom náhradných foriem komunikácie akými je alternatívny a augmentatívny systém. Tento systém je dôležitý pre rozvoj nielen komunikačných zručností ale aj poznávacích schopností, k rozvoju pamäti, nácviku stravovania, obliekania či zmene ich činností.

          Hlavnou metódou z ktorej pri výchove a vzdelávaní vo vyučovacom procese vychádzame je program TEACCH. Je to najrozšírenejší program pri práci s deťmi s autizmom. Jeho všeobecným princípom je individuálny prístup, vizualizácia a štrukturalizácia.  Program sa prispôsobuje individualite, potrebám a osobnosti každého dieťaťa,  pomocou ktorého sa redukuje stav úzkosti a frustrácie prameniacej z nedostatočného porozumenia reči, eliminuje sa nevhodné správanie a zvyšuje sa schopnosť učiť sa  a nadobúdania pocitu bezpečia a istoty v prostredí.               

          Ďalšou technikou  s ktorou pri výchove a vzdelávaní takýchto detí  pracujeme je PECS. Je to výmenný obrázkový komunikačný systém ktorý spadá pod formu alternatívnej a augmentatívnej komunikácie, AAK. Jeho cieľom je naučiť jedinca funkčnej komunikácii- ako, prečo a s kým komunikovať. PECS nie je len náhradnou formou komunikácie, ale je aj podpornou formou na rozvoj verbálnej komunikácie. Je schopné naučiť sa mu takmer každé dieťa. Nezávisí od veku dieťaťa, nevyžaduje si očný kontakt, dieťa nemusí mať dôkladne rozvinutú jemnú motoriku a verbálnu komunikáciu. Princíp PECS spočíva v tom, že ak dieťa túži po nejakej veci, dostane ju výmenou za symbol. Symbolom môže byť fotografia, obrázok, maketa či reálne predmety. Každému dieťaťu sa podľa jeho preferencií vytvára komunikačná kniha pomocou ktorej komunikuje.

          Väčšina týchto detí ma výrazné problémy s adaptabilitou. Preto je potrebné aby mali ako v domácom tak aj v školskom prostredí pocit bezpečia, istoty, logickosti a poriadku aby dokázali kompenzovať ich handicap. Výchova a vzdelávanie žiakov s autizmom, alebo PVP s mentálnym postihnutím a bez mentálneho postihnutia si často vyžaduje osobitný spôsob plnenia ich školskej dochádzky. Medzi najčastejšie využívané formy patria individuálne vzdelávanie a individuálny učebný plán. Pri vzdelávaní takýchto detí a žiakov sú uplatňované metódy štruktúrovaného učenia, ktoré sa opiera o štyri základné princípy: štrukturalizácia, vizualizácia, individuálny prístup, motivácia.

          Pri práci s takýmito deťmi je veľmi dôležité dôsledne sa zamerať na aplikáciu vyššie spomenutých princípov v nadväznosti na jedinečnosť žiaka. Vzdelávacie potreby a podmienky prispôsobovať jeho osobnosti, individualite a výkonovej kapacite.  Pri ich správnom používaní dochádza ku skvalitneniu prístupu k informáciám, k osvojovaniu si nových vedomostí a zručností a začleňovaniu sa do spoločnosti či kolektívu rovesníkov. Pri neefektívnom alebo deficitnom využití týchto metód môže dochádzať k neadekvátnym prejavom správania u žiakov, k nesprávnym princípom osvojovaním si vedomostí, frustrácii, ľahostajnosti, odmietaniu či nerešpektovaniu požiadaviek a autority, čo predchádza následnému  vyčleňovaniu z kolektívu rovesníkov a celkovo zníženej kvality života. K úspešnosti vzdelávania prispieva aj prispôsobené fyzické a sociálne prostredie. Aktivity a úlohy pre dieťa mu treba vopred vizualizovať do individuálneho rozvrhu dňa a postupy rozkrokovať na jednoduché úseky.

    • Kontakty

      • Základná škola pre žiakov s autizmom
      • +421566421591
      • Školská 10, 071 01 Michalovce Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje